Fiecare oraș, că e mic ori mare, are povești pe care le vede toată lumea și are povești pe care le află doar cei foarte atenți, foarte curioși ori foarte norocoși. Întrucât la revista Bulevard e în fișa postului să ai măcar două dintre cele trei calități enumerate mai sus, am început să descoperim poveștile Clujului ascuns în plină vedere, așezat parcă într-o altă dimensiune, într-un univers paralel cu cel știut de toată lumea. Am avut prilejul, zilele trecute, să pătrundem în „universul celălalt”, să scormonim prin ungherele caselor lui Dacian Morar, un tânăr antreprenor care-și dedică resursele și timpul, restaurării unor apartamente pline de istorie și, cândva, pline de viață. Firește, am stat de vorbă.
RB: Care-i povestea, de ce Cluj Apartments?
DM: De ce am creat Cluj Apartments? Ştiam că există un public pentru apartamente de închiriat pe termen scurt, în sistem hotelier… oameni care, la fel ca mine, caută mai mult decât o simplă „cazare”, caută o experienţă memorabilă, o atmosferă familiară, să se simtă acasă departe de casă. Așa a apărut conceptul Cluj Apartments, spații pline de șarm care doresc să ofere călătorilor care le închiriază pentru o zi sau pentru o săptămână, o experiență frumoasă, o alfel de ședere. Oameni de afaceri, sătui de viața în banale camere de hotel, familii sau grupuri de prieteni care vizitează Clujul, cu treburi sau doar pentru loisir, mai ales străini, dar și români… cam aceștia sunt oaspeții la Cluj Apartments.
RB: Implică bătăi de cap serioase o asemenea aventură, nu?
DM: În lumea actuală, în care totul este „fast” şi de unică folosinţă, să restaurezi case de patrimoniu, să le readuci la viaţă, la standardele de confort de astăzi, nu e o misiune uşoară. E însă un gest onorabil şi de responsabilitate socială până la urmă. Dacă vă imaginaţi că e simplu, mai gândiţi-vă o dată. Situaţia juridică a imobilelor din centrul istoric este de multe ori incertă, iar în aşteptarea clarificarilor, multe clădiri au rămas în paragină. Împărţirea vechilor apartamente nobiliare în spaţii mai mici, adecvate standardelor de locuire actuale a creat deseori spaţii nefuncţionale, compartimentări şi modificări inestetice, iar readucerea lor la situaţia anterioară este dificilă şi costisitoare. Artizani pricepuţi şi capabili să restaureze cu migală tâmplăria originală, zidăria, mobilierul, tapiţeriile, sunt tot mai greu de găsit. Acestea fiind spuse, în amenajările noastre, am păstrat tot ce s-a putut din elementele originale, şi am încercat să le punem în valoare combinându-le cu elemente contemporane. Piesele de mobilier sunt un melanj de antichităţi (întotdeauna autentice) şi obiecte de design contemporan, în căutarea unei armonii frumoase între vechi şi nou.
[easyrotator]erc_71_1367216254[/easyrotator]
RB: Care-i povestea Apartamentului Alb?
DM: Spatios, aerisit si deosebit de luminos, Apartamentul White, situat în Piaţa Unirii, are o poveste şi atmosferă deosebite. Fost atelier de pictura al unui apreciat pictor clujean, Incze Frenc, apartamentul expune câteva dintre lucrările artistului într-un decor preponderent alb. Pardoselile şi tâmplăria din lemn masiv şi unele peise de mobilier sunt cele originale, restaurate, iar amenajarea combina piese de epocă Art Nouveau şi Art Deco. Am păstrat și câteva portrete și fotografii în care apare fostul proprietar (un soi de Dali al Transilvaniei, stabilit la Cluj în 1939) , în eventualitatea în care oaspeții vor să-l “cunoască”.
[easyrotator]erc_38_1367216346[/easyrotator]
Va urma…