Simpozion – Aromaterapia, fitoterapia şi compatibilităţi individiuale

Asociaţia Română de Gemoterapie şi Homeopatie organizează simpozionul „Aromaterapia, Fitoterapia şi Compatibilităţi Individuale”, susţinut de Terapeutul Rudolf Uitz (Viena, Austria).

Aromaterapia și fitoterapia au o contribuție deosebită în menținerea stării de sănătate și în prevenția bolilor. Pentru eficienţa terapiilor, compatibilitatea individuală este importantă. Reacțiile pacienților la aceleași terapii pot fi diferite. Acesta este motivul pentru care avem nevoie de o metodă de autotestare sau de testarea unei alte persoane. Pe parcursul acestui simpozion veți avea o inițiere și o perspectivă și în lumea kineziologiei practice. Cu ajutorul acestei metode se pot testa remediile și alimentele potrivite fiecărei persoane în parte.

Corpul vorbește un limbaj simplu, unul mult mai simplu decât orice știință. Cu ajutorul kineziologiei, prin testare, obținem o „traducere” a acestui limbaj în folosul nostru.

Kineziologia ajută cu succes la creșterea puterii de concentrare, o conștientizare mai bună a corpului, stabilirea și atingerea unui scop, echilibru, îmbunătățirea sănătății, stimularea autovindecarii, o deschidere către schimbare înspre mai bine.

fitoterapie

Programul simpozionului

Vineri, 4 iulie 2014

17:00 – 17:30
Înregistrare participanţi
17:30 – 21:00
Concepte generale despre Fitoterapie şi Aromaterapie şi aspecte generale ale compatibilităţilor individuale
Partea practică, ateliere de grup: testarea priorităţilor în vederea alegerii terapiei potrivite.
Introducerea în testarea musculară şi a reflexului lungimii braţelor

Sâmbătă, 5 iulie 2014

9:00 – 13:00
Semnificaţia apei pentru organism. Deshidratarea
Influenţele deficitelor de minerale şi vitamine asupra stării generale de sănătate
13:00 – 14:00
Pauză de prânz

14:00 – 19:00
Partea practică: prezentări de caz, aplicaţii individuale ( 2 )
Activarea potenţialului de autovindecare prin tehnici de acupresură
Identificarea condiţiilor de stres.
Tehnici simple de eliberare a stresului, aplicaţii individuale ( 3 )

Duminică, 6 iulie 2014

9:00 – 13:00
Posibilităţi fundamentale de corecţie la nivel fizic, psihic şi emoţional prin exerciţii kineziologice, fitoterapie, uleiuri esenţiale, culori, sunete, puncte de acupunctură.
Influenţa psiho-emoţională a unor plante medicinale: ienupăr, soc negru, mesteacăn alb, hrişcă, urzică, pedicuţă, nalbă de pădure, tătăneasă, tisa.
Uleiuri esenţiale şi terapia culorilor.
Uleiurile esenţiale în situaţii de stres: „Elimină stresul”, „Pace şi calm”, „Lavanda”, „Muşeţelul Român”, „Liniştire”
13:00 – 14:00
Pauza de prânz
14:00 – 17:00
Uleiuri esenţiale echilibrante ale sistemului nervos: ” Claritate”, „Lemnul de cedru”, „Puterea minţii”.
Uleiuri esenţiale echilibrante ale sistemului emoţional: „Armonie”, „Eliberare”, „Iertare”, „Curaj”, „Bucurie”, „Trauma Vieţii”, „Sara”, „Copil Interior”.
Partea practică: prezentări de caz, aplicaţii individuale la adulţi şi la copii ( 4 )

Taxa de participare pentru cele trei zile: 400 lei. Preţul include accesul la simpozion, mapa, degustare de uleiuri şi pauzele de ceai, la fiecare două ore. Pentru doritori, vom avea posibilitatea de catering la pauza de prânz. Informaţii referitoare la meniu şi preţuri vor fi disponibile în săptămâna simpozionului. Locaţie: Universitatea Dimitrie Cantemir, Amfiteatrul „Roman Crisan” , parter (str T. Mihali, nr 56, cartier Gheorgheni).

Sursa foto: oficinadeervas.com.br

No Comments Yet

Comments are closed