Duminică, 31 martie, Librăria Cărtureşti invită clujenii la vernisajul expoziţiei „SOS Lacurile Gheorgheni”. Expoziţia conţine planşe realizate de studenţii arhitecţi din Cluj, în cadrul unui concurs de peisagistică.
Tema concursului: propuneri de reamenajare a zonei lacurilor din cartierul Gheorgheni. Pe lângă aceaste lucrări, vor fi expuse şi sugestiile arhitectului Vasile Mitrea pentru cel mai mare parc al oraşului, Parcul Est.
Organizatorii au gândit şi o modalitate de deschidere a evenimentului care trage un semnal de alarmă asupra mizei sale: apropierea de Cărtureşti se va face printr-un marş de protest pornit la ora 11:30 din faţa Consiliului Judeţean Cluj, care va include şi porţiunea de stradă deloc pietonală care mărgineşte lacul de lângă Iulius Mall.
Deschiderea expoziţiei va avea loc la ora 12:00.