Ziua de sâmbătă, 20 aprilie, începe la Cluj cu Retro Parada Primăverii. Este vorba de o nouă întâlnire a iubitorilor şi colecţionarilor de maşini de epocă. La paradă vor participa posesorii de oldtimere – astestate sau neatestate de Retromobil Club România.
Această manifestare are ca scop expunerea automobilelor de epocă pe platoul din Piaţa Unirii, între orele 9:30 şi 11:30, după care va avea loc o paradă prin centrul oraşului, care se va încheia în parcarea de la Cora, în jurul orelor 12:00 – 13:00. În punctele de staţionare, publicul va putea vedea maşinile de aproape şi vor putea afla mai multe despre acestea.
România se află în topul primelor zece ţări din Europa care au introdus automobilul şi este a şasea ţară care a organizat curse de automobile.