Vineri, 29 martie, Fabrica de Pensule găzduieşte lansarea celui de-al doilea număr al revistei Ceramics Now. Publicaţia internaţională specializată în ceramică beneficiază şi de o platformă online.
Acest număr cuprinde lucrările a mai bine de 35 de artişti de renume internaţional, precum Ken Eastman, Kimberly Cook, Patricia Sannit, Marianne Mcgrath, Annie Woodford, Suzanne Stumpf sau Ruth Power, dar include şi o prezentare a ceramicii contemporane româneşti. Totodată, în această ediţie se găseşte şi o descriere a galeriei Copenhagen Ceramics.
Evenimentul este organizat de Ceramics Now, o asociaţie ce are ca scop creşterea vizibilităţii artei ceramice contemporane în România şi în lume, atât prin redactarea acestor publicaţii, cât şi prin organizarea de expoziţii, workshop-uri şi dezbateri.
Revista este distribuită printr-o reţea de librării, galerii, muzee şi instituţii din toată lumea şi se poate cumpăra online la preţul de 45 LEI ($15). Este editată exclusiv în limba engleză de către o echipă de tineri artişti şi studenţi din Cluj-Napoca.
Sursă şi imagine: Radio România Cultural